loading...
آموزش شطرنج
Chess98 بازدید : 1332 پنجشنبه 25 تیر 1394 نظرات (0)

یکی از وظایف اصلی کمیته داوران فدراسیون شطرنج انتشار مداوم و به روز اطلاعات پیرامونی مرتبط با داوری شطرنج است .اما از آنجاییکه آقایان تمام مساعی خود را صرف افزایش در آمد سیستم جامع کرد ه اند .......

  یکی از وظایف اصلی کمیته داوران فدراسیون شطرنج انتشار مداوم و به روز اطلاعات پیرامونی مرتبط با داوری شطرنج است .اما از آنجاییکه آقایان تمام مساعی خود را صرف افزایش در آمد سیستم جامع کرد ه اند این وظیفه نیز فراموش شده است.از جمله مباحثی که برای داوران جوان به عنوان ضرورت مطرح است آشنایی با شیوه های پوئن شکنی است که دستیابی به آن بسیار محدود می باشد.مباحثی که از این پس  در پی خواهد آمد حاصل دستنوشته های پراکنده ی استاد سالور و استاد آبتین گلکار و همچنین مطالعه و تجربیات شخصی اینجانب در مسابقات مختلف کشور بوده است .منتظر نظرات و ارائه مطالب کاملتر از طرف اساتید محترم می مانیم.

تا چه در نظر افتد…

tyuuru

 

 

مجموع امتیازات پیشرفته

در هر مسابقه ای پس از هر دور هر بازیکن امتیازی مشخص دارد.اگر در پایان مسابقات، امتیازات دورهای بازیکن را جمع کنیم عددی به دست می آید که به آن مجموع امتیازات پیشرفته ی هر بازیکن می گوییم. در بین بازیکنانی که امتیاز یکسان داشته باشند کسی رتبه بالاتر را می آورد که مجموع امتیازات وی بیشتر باشد.برای روشن شدن موضوع به مثال ذیل توجه کنید.بازیکنان Mو X در پایان یک دوره مسابقه که در ۷ دور برگزار شده است هر کدام دارای  ۵/۵ امتیاز هستند.ابتدا نتایج بازیکن M را در ۷ دور جمع می کنیم.دور اول ۱ دور دوم ۱ دور سوم ۱ دور چهارم ,۵/. دور پنجم ۵/. دور ششم ۱ و دور هفتم ۵/. و امتیازات پیشرفته ی وی در پایان دور اول ۱ امتیاز در پایان دور دوم ۲ امتیاز در پایان دور سوم ۳ در پایان دور چهارم ۳/۵ در پایان دور پنجم ۴ در پایان دور ششم ۵ و در پایان دور هفتم ۵/۵ امتیاز بوده است اکنون مجموع امتیازات را جمع می کنیم تا عدد مورد نظر به دست آید

۱+۲+۳+۳/۵+۴+۵+۵/۵=۲۴

 نتایج بازیکن X به شرح ذیل است.

دور اول ۵/. دور دوم ۱ دور سوم ۱ دور جهارم ۱ دور پنجم ۱ دور ششم ۵/. و دور هفتم ۵/. مانند مثال فوق مجموع امتیازات پیشرفته ی این بازیکن در پایان دور اول ۵/. امتیاز و در پایان دور دوم ۱/۵ امتیاز در پایان دور سوم ۲/۵ امتیاز در پایان دور چهارم ۳ امتیاز در پایان دور پنجم ۴ امتیاز در پایان دور ششم ۵ امتیاز و در پایان دور هفتم ۵/۵ امتیاز را با هم جمع می کنیم.

./۵+۱/۵+۲/۵+۳+۴+۵+۵/۵=۲۲

 

 

با توجه به اینکه مجموع امتیازات بازیکن M می شود ۲۴ و مجموع امتیازات پیشرفته ی بازیکن X می شود ۲۲ ، بازیکن M حائز رتبه بالاتر است.

SDEFR

مجموع امتیازات پیشرفته قطع شده

در این روش در صورتی که امتیازات پیشرفته ی بازیکنان برابر باشد امتیاز یک یا چند دور آن حذف می شود که از دور اول شروع می شود و در صورت لزوم به ترتیب با حذف  دورهای بعدی پیش می رود .کاربرد این روش وقتی است که امتیازات پیشرفته ی بازیکنان یکسان باشد.

شیوه شکستن امتیازات با روش کویا برای مسابقات دوره ای

در این روش مجموع امتیازات بازیکن در مقابل تمام حریفانی  که امتیازات آنان در پایان مسابقات از ۵۰ درصد و بیشتر از ۵۰ درصد امتیاز ممکن باشد مورد نظر قرار می گیرد.به عنوان مثال فرض کنید در یک مسابقه ای دوره ای با حضور دوازده بازیکن برگزار شده است .و بازیکنی با کسب ۱۰ امتیاز  به کار خود خاتمه داده است اگر در صدر جدول با دیگران مشترک باشد برای شکستن امتیازات امتیاز کلیه ی حریفانی که بیش از ۵/۵ امتیاز یعنی بیش از ۵۰ در صد امتیازات ممکن را کسب کرده اند را مورد محاسبه قرار می دهیم .(توجه داشته باشید که در یک جدول ۱۲ نفره حداکثر امتیاز ممکن ۱۱ امتیاز می باشد که ۵۰ درصد ان می شود ۵/۵ امتیاز                     

روش گسترش یافته کویا
در این روش نیز امتیاز بازیکن را مقابل حریفانی که نسبت به امتیاز ۵۰ درصد کمترین کاهش را دارند مورد محاسبه قرار می دهیم.بدین ترتیب که ۵۰ درصد امتیاز می شود ۵/۵ اگر با محاسبه حریفان نتیجه مساوی بود به سراغ نزدیکترین امتیاز یعنی حریفانی که ۵ امتیاز کسب کرده است می رویم و اگر باز هم  به نتیجه نرسیدیم به سراغ حریفانی می رویم که ۴/۵ امتیاز کسب کرده اند ……….
ادامه دارد

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  از دید شما چه مطالبی در سایت قرار دهیم ؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 105
 • کل نظرات : 68
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 335
 • آی پی امروز : 139
 • آی پی دیروز : 135
 • بازدید امروز : 1,059
 • باردید دیروز : 767
 • گوگل امروز : 7
 • گوگل دیروز : 8
 • بازدید هفته : 2,407
 • بازدید ماه : 22,398
 • بازدید سال : 103,872
 • بازدید کلی : 823,234